Кожен власник кота боїться почути, як його улюбленець чхає або шморгає носом. Котячі застуди, або респіраторні інфекції, є частими захворюваннями, від яких коти важко одужують. Щоб допомогти коту одужати після застуди, часто потрібні візити до ветеринара та ліки за рецептом.

Багато ветеринарів рекомендують давати L-лізин котам, які мають респіраторні захворювання або інфекції, такі як герпесвірус котів, на додаток до стандартної медичної допомоги. Що таке L-лізин, і чи приносить він користь або шкоду вашому коту?

L-лізин: Що це?

L-лізин - це амінокислота і чиста органічна хімічна речовина, яку люди, собаки та коти приймають перорально. Він повинен надходити з їжею та харчовими добавками, оскільки не може вироблятися організмом. L-лізин - це потужний засіб для належного лікування та контролю герпесу у людей та котів. Ця амінокислота є в організмі кожного кота, проте деяким котам її не вистачає для захисту від хвороб та інфекцій.

Ветеринари вже давно використовують L-лізин як метод профілактики та терапії FHV-1, широко відомого як вірус котячого герпесу. L-лізин є поширеним компонентом котячих кормів та ласощів, але важливо дотримуватися безпечної дози для вашого кота. Кількість L-лізину, яку потрібно давати кожному коту, залежить від його ваги, віку, стану здоров'я та породи.

Як діє L-лізин для котів?

Інфекції верхніх дихальних шляхів, які можуть мати симптоми, схожі на FHV-1, досить поширені серед котів. Наступні ознаки загальних респіраторних захворювань або вірусу котячого герпесу включають

  • закладеність носа
  • чхання лихоманка
  • біль у горлі
  • виділення з очей, рота та носа
  • відсутність апетиту
  • млявість
  • кон'юнктивіт
  • задишка

Як бактеріальні, так і вірусні інфекції можуть призвести до захворювань верхніх дихальних шляхів, а повторювані застуди можуть свідчити про наявність FHV-1. Респіраторні інфекції та FHV-1 найчастіше зустрічаються у котів з ослабленим імунітетом, таких як кошенята та старі коти, проте навіть здорові коти в розквіті сил схильні до цих захворювань.

Щоб дізнатися, чи має ваш кіт хронічний випадок FHV-1 або котячої застуди, зверніться до ветеринара. Зокрема, FHV-1 може бути складним захворюванням, оскільки, хоча більшість уражених котів одужують після першої інфекції, у деяких розвивається хронічна хвороба. Оскільки імунна система цих котів ослаблена, при повторному спалаху вірусу FHV-1 симптоми будуть повторюватися.

Через давнє переконання, що амінокислота L-лізин усуває вищезгадані симптоми інфекцій, а також запобігає рецидивам, ветеринари часто призначають добавки з L-лізином; майже 90% ветеринарів радять використовувати його для лікування цих станів. Ветеринари вважають, що L-лізин перешкоджає засвоєнню аргініну, другої амінокислоти, а отже, перешкоджає розмноженню вірусу FHV-1.

На початку 2000-х років було проведено низку досліджень щодо застосування L-лізину у котів, результати яких були неоднозначними, іноді протилежними та суперечливими. У дослідженні 2003 року, опублікованому в Американському журналі ветеринарних досліджень (American Journal of Veterinary Research), повідомлялося, що пероральна доза 400 мг L-лізину знижує реплікацію вірусу FHV-1.

Однак у дослідженні 2009 року стверджується, що L-лізин не є корисним інструментом для боротьби з вірусом FHV-1 і може навіть погіршити перебіг хвороби. Звіт також був опублікований в Американському журналі ветеринарних досліджень. Згідно з дослідженням, в якому брала участь популяція з 261 кота, харчові добавки з лізином не мали жодного впливу на зниження або запобігання інфекційним інфекціям верхніх дихальних шляхів у цих котів.

Оскільки наразі не існує кращого варіанту лікування (окрім підтримуючої терапії) респіраторних розладів у котів, багато ветеринарів все ще рекомендують L-лізин, незважаючи на відсутність переконливих доказів його корисності.

Нове дослідження прояснює роль L-лізину в харчуванні котів

У 2015 році журнал BMC Veterinary Research опублікував дослідження, яке змусило ветеринарну спільноту змінити своє ставлення до L-лізину та котів. Результати дослідження спростували твердження про те, що пригнічення вірусу котячого герпесу у хворих котів було спричинене додаванням L-лізину. Через брак даних, що підтверджують ефективність L-лізину, вони порадили ветеринарам негайно припинити його застосування. Висновки дослідження були наступними:

  • Не було отримано доказів того, що L-лізин захищає котів від інфекції FHV-1. L-лізин не запобігає повторному виникненню FHV-1 та пов'язаних з ним симптомів.
  • Немає доказів того, що L-лізин допомагає зменшити ознаки та симптоми FHV-1.
  • Низька кількість аргініну, найважливішої амінокислоти для котів, може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям у котів, які регулярно вживають добавки з L-лізином. Від аргініну залежать найважливіші процеси в організмі, включаючи захист імунної системи, вироблення гормонів, ниркову фільтрацію та загоєння ран.

Лізин та аргінін конкурують між собою за здатність організму засвоювати їх. Дослідження 2015 року змусило вчених, дослідників і ветеринарів більш обережно підходити до використання L-лізину. Спочатку експерти вважали, що нижчий рівень аргініну допомагає запобігти FHV-1, тому й запропонували L-лізин.

Навіть гірше, оскільки коти не здатні синтезувати аргінін, кіт з дефіцитом аргініну може померти від гіперамоніємії (інтоксикації аміаком). Незважаючи на те, що ніколи не було доведено, що ін'єкція лізину може викликати такий важкий симптом, деякі ветеринари змінили свою думку і більше не виступають за використання L-лізину у котів як наслідок цих висновків.

L-лізин у котів: Інші негативні ефекти

Інші, менш шкідливі ефекти L-лізину для котів можуть спричинити дискомфорт у вашого улюбленця. Серед цих негативних наслідків можна виділити наступні:

  • cудоми
  • нудота
  • блювота
  • постійне дряпання
  • діарея
  • набряк обличчя
  • побіління ясен

Додатковий прийом L-лізину може потенційно конфліктувати з будь-яким лікуванням, яке отримує ваш кіт. Перед початком терапії L-лізином завжди обговорюйте з ветеринаром будь-які інші ліки, вітаміни або добавки, які отримує ваш кіт. L-лізин у високих дозах може взаємодіяти з певними антибіотиками і робити їх більш небезпечними.

Через потенційно шкідливу взаємодію з іншими ліками, що відпускаються за рецептом, коти, які вже мають хронічні проблеми з травленням, такі як синдром подразненого кишечника або виразка, можуть виявити, що прийом добавок з L-лізином погіршує їхні хвороби. Іноді у котів може розвинутися алергія на препарат L-лізину, що спричиняє респіраторні проблеми, запаморочення та шкірні висипання.

Використовувати чи не використовувати L-лізин

Деякі ветеринари не наважуються рекомендувати L-лізин через суперечки щодо його ефективності та результатів дослідження 2015 року. Інші медичні працівники очікують на висновки та публікацію подальших досліджень. L-лізин може підійти вашому коту, але до отримання додаткової інформації, будьте обережні і поговоріть про це з лікарем.